UEFI Nedir? UEFI Avantajları Nelerdir?

UEFI Nedir?

Bilgisayarla içli dışlı olan kullanıcıların sürekli girip çıktığı alanlardan biri olan BIOS alanı geçtiğimiz her gün güncelleniyor ve revizyonlara giriyor. Özellikle son 5 yılda büyük gelişme kaydeden BIOS için yeni kavramlar ortaya çıkmaya başlamıştı. Artık yeni kavramın adı UEFI, peki UEFI nedir? Ne işe yarar? Avantajları nelerdir?

UEFI Nedir?

Unified Extensible Firmware Interface anlamına gelmektedir. Yani kısaca UEFI için BIOS özelliklerine sahip yeni bir işletim sistemi veya arayüz diyebiliriz. Çok daha modern ve çok daha kullanışlı olan UEFI, BIOS’tan çok daha fazla özelliği sunmaktadır.

UEFI sayesinde cihazımıza takılan tüm belleklere erişebiliriz, tek sıkıntısı kurulum aşamasında yüklü bir miktarda boş alan gerektiriyor. Ama buna da yenilik getirdiler ve artık kurulumu sabit diske değil, anakart üzerinden OnBoard Flash Bellek üzerine kurabiliriz. Bu kurulumun adı ise EFI System Partition’dur. UEFI’nin içeriğinde “genişletilebilir” ibaresinin bulunması demek depolama modüllerinizde kolaylıkla eklemeler yapabileceğiniz anlamına gelmektedir.

UEFI içerisinde isteğe bağlı olarak klavye veya fare ile seçimler yapabilirsiniz. Dokunmatik ekranlı monitörleri ise desteklemektedir. Diğer avantajı ise UEFI sadece üst seviye bilgisayar kullanıcıları için tasarlanmadı. Orta düzey bilgisayar ve bilgisayar kullanıcıları, ARM tabanlı aygıtlar da UEFI desteklemektedir.

UEFI’nin Avantajları Nelerdir?

Hızlı ve güvenilir bir kullanıcı deneyimi sunan UEFI sayesinde tüm depolama birimlerine erişim imkanı bulabilirsiniz. Kolay arayüzü sayesinde üst düzey bilgisayar bilgisine ihtiyaç yoktur. Depolama ve arşiv gibi hobileriniz için UEFI, 2 TB ve üzeri tüm hard diskleri destekler. Bir diğer güzel özelliği ise tüm diskleri bir disk haline getirebilir ve kolay kullanım sağlayabilirsiniz.

Parça parça kullanmak yerine tek disk ile tüm arşivinizi yönetebilirsiniz. 64-bit mimari ile kullanılan ve yönetilebilen UEFI sayesinde RAM miktarını da arttırabilir veya düşürebilirsiniz. Son aylarda aldığı güncelleme sayesinde m.sata ve m.2sata SSD desteği ile birlikte kullanıcıları memnun etmeye devam ediyor.

UEFI’nin ortadan kaldırdığı güzel bir sorun ise, eski bilgisayar kullanıcıları çok iyi hatırlayacaktır. Uyku ve hazırda beklet modlarının, sistemi açıp kapatmakla farkı yok denecek kadar azdı. UEFI bu soruna el atmış ve farkı fark edilebilir seviyeye çıkarmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir