Windows 10 Hızlandırmak İçin 5 Etkili Yöntem

Windows 10 Hızlandırma Teknikleri

Windows 10 Hızlandırma? Windows 10 sistemi yüklü olan bilgisayarınız yavaş mı çalışıyor? Sizlere sunmuş olduğumuz 5 yeni hızlandırma tekniğiyle sisteminizin performansını kolayca yükseltebilirsiniz.

Bilgisayarınızın yavaş çalışması hem sizi, hemde işlerinizi önemli ölçüde yavaşlatabilir. Özellikle Windows 10 kullanıcıları donanımlarına gereksiz yük binmesi yüzünden yaşadığı performans düşüklüğü yüzünden farklı Windows seçeneklerini tercih etmektedir. Donanımlarda bulunan gereksiz uygulamaları sizlere sunacağımız yöntemlerle kolayca yok edebilir ve sisteminizi %80 oranında hızlandırabilirsiniz.

Görsel Efektleri Kapatma

Görsel Efektleri Kapatma

Windows 10 ile gelen görsel efektler her ne kadar göze hoş görünmüş olsa da sistem performansını önemli ölçüde düşürmektedir. Görsel efektleri sonlandırmak için başlat menüsünde yer alan arama kısmına sysdm.cpl yazarak açılan pencereden gelişmiş ve ayarlar menüsüne tıklayıp performans seçenekleri üzerinden Windows animasyonları ve görsel efektleri sonlandırabilirsiniz.

Başlangıçtaki Programları Yönetin

Başlangıç Programları

Bilgisayarınıza yüklediğiniz programların bazılarına kolay erişim yapabilmeniz için sisteminizle birlikte başlatılmaktadır. Bu durumda bilgisayarınızın hem açılışında hemde kapanışında önemli derecede performans düşüklüğü olabilmektedir. Başlangıç esnasında otomatik başlatılan programları kontrol altında tutabilmeniz için Görev Yöneticisi‘ni çalıştırıp Başlangıç sekmesine tıkladıktan sonra arka planda çalışan uygulamaları görebilirsiniz. Liste içerisinde ihtiyacınızın olmadığı öğelere sağ tuş tıklayıp devre dışı bırakabilirsiniz.

Gereksiz Dosyalardan Kurtulun

Gereksiz Dosyaları Temizleme

İnternet üzerinden ve bilgisayarınıza yüklediğiniz programlar zaman zaman disk içerisinde geçici dosya kalıntıları bırakmaktadır. Zamanla oluşan bu dosyalar disk içerisinde önemli ölçüde yer işgal etmektedir. Windows 10 ile gelen disk temizleme aracıyla disk içerisinde oluşan geçici, kullanılmayan ve gereksiz tüm dosya ve klasörleri anında temizleyebilirsiniz. Bu adımları Windows disk temizleme aracıyla birlikte CCleaner programı yardımıyla da yapabilmeniz mümkündür.

Virüs ve Casus Yazılımlardan Kurtulun

Casus Yazılımları Temizleme

Bilgisayarınıza gizi yollarla bulaşan Truva Atı, Trojan veya Adware gibi reklam virüs içeren zararlı yazılımlar bilgisayarınızın yavaşlamasına %80 oranında sebebiyet vermektedir. Bu tarz zararlı uygulamaları temizleyebileceğiniz en etkili program windows 10 ile gelen Windows Defender veya Malwarebytes Anti Malware programı olduğunu söyleyebilirim.

Arama Dizini Oluşturma Özelliğini Devredışı Bırakın

Arama Dizinini Temizleme

Windows 10 bilgisayarınızda hızlı arama yapabilmeniz için indexleme özelliği kullanmaktadır. Buna özelliğe ise, Windows Dizin Oluşturma denilmektedir. Dizin oluşturma özelliğinin her ne kadar iyi bir özellik olsa da kötü yanı da bulunmaktadır. Bilgisayarınızda çok fazla dosyalar bulunuyorsa Windows Dizin Oluşturma özelliği disk üzerinde 15 GB veya daha fazla yer kullanabilmektedir. Arama Dizini Oluşturma Özelliğini hemen sonlandırmak için Hizmetler bölümünden Windows Search hizmetini çalıştırarak durdur butonuna basıp işlemi sonlandırabilirsiniz.

Eğer sizlerin deneyerek olumlu sonuç aldığınız Windows 10 Hızlandırma tekniği varsa yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir