Windows 10 Mavi Ekran Hatasına Kolay Çözüm

Windows 10 Mavi Ekran Hatası

Windows 10 kullanıcılarının genellikle şikayet ettiği Windows 10 Mavi Ekran Hatasını sadece bir kaç adımda gidermek istiyorsanız makalemizi sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Windows sistemlerinde çok sık karşılaşılan sorunlardan birisi olan mavi ekran hatası her işletim sisteminin kronik sorunlarından birisidir. Windows 10 sisteminde yapılan güncellemeler sonrası çeşitli hatalar alınabiliyor. Bunlardan en çok karşılaşılan sorun ise malesef mavi ekran hatası oluyor. Bu sorunu şimdi çözmeye başlayalım. İlk olarak bilgisayarınızı güvenli modda çalıştırıp aşağıdaki adımları uygulayalım.

Windows 10 Hatalarına Toplu Çözüm

İşlemlere başlamadan önce mutlaka sisteminizde geri dönüşüm noktası oluşturmalı ve önemli dosyalarınızı farklı sürücülere taşımalısıdır.

1- İlk olarak klavye üzerinden Windows + T tuşuna basarak çalıştır penceresini açıyoruz.
2- Açılan pencereye kayıt defterinize bağlanmak için Regedit yazarak tamam butonuna tıklıyoruz.
3- Regedit dosyası üzerinden HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\kbdhid\Parameters sayfasını açıyoruz.

Mavi Ekran Hatası Çözümü

4- İlgili sayfaya erişim yaptıktan sonra sağ tarafta bulunan boşluğa sağ tuş tıklayıp yeni ve DWORD (32-bit) değeri seçeneğini seçiyoruz.
5- Oluşturduğnuz dosyaya CrashOnCtrlScroll ismini vererek kayıt değeri kısmına 1 yazarak tamam butonuna tıklıyoruz.
6- Aynı şekilde Regedit dosyası üzerinden HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\i8042prt\Parameters sayfasına giriyoruz.
7- Sağ tarafdaki boşluğa tekrar yeni ve DWORD (32-bit) değeri seçeneğine tıklıyoruz.
8- Az evvelki yaptığınız gibi oluşturduğunuz dosyaya CrashOnCtrlScroll ismini vererek, kayıt değeri kısmına 1 yazıp tamam butotuna tıklıyoruz.

Windows 10 mavi ekran hatası sorununu bu şekilde kolayca çözebilirsiniz. Yukarıdaki yapmış olduğumuz ayarların geçerli olabilmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir